Previous Next

احداث ریفاینری طلا در خارج از ایران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

....این مجموعه آماده پذیریش وام خارجی و احداث و اجرا در کشور وام دهنده جهت راه اندازی ریفاینری طلا با هدف جمع آوری کاتد طلا ، و کنسانتره طلا از کشورهای آفریقایی و سایر کشورها برای پالایش و تولید طلا در کشور وام دهنده و نهایتا واردات طلا به ایران می باشد . 

 

vdthkdvd xgh , \hghda'hi xgh , ;hvohki xgh hpnhe vdthdkvd , hk,hu vdhtkdvd xgh , vdthdkvd luhnk xgh , vdhtkdvd hdvhk , vdthkdvd ohv[ hc ;a,v , vdthkdvd nv [ihk , tg,adj hpnhe vdthkdvd xgh

 

 

دعوت به سرمایه گذاری در معادن طلا ، احداث ریفاینری طلا درایران

در اینجا فلوشیت پروسس احداث ریفاینری طلا به شکل خلاصه درج شده است لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با تلفن شماره 09120933277 تماس حاصل نمایئد 

با توجه به استقبال توسط سرمایه گذار خارجی برای تامین کامل سرمایه مورد نیاز جهت انجام اقدامات اولیه و استارت کار از شرکتهای سازنده و تامین کننده ماشین آلات معدنی و سایر پیشنهادات استقبال میشود و دعوت به مشارکت میشود لذا پیشنهادات خود در را به ایمیل ذیل ارسال نمائید لازم به ذکر است این مجموعه در رد و قبول پیشنهادات مختار است .

همچنین این مجموعه  قصد دارد در ایران نیز با توجه به نبود ریفاینری طلا اقدام به تامین مالی و احداث ریفاینری طلا بنماید جهت سرمایه گذاری لطفا پیشنهادات خود را واتساپ بفرمائید 09120933277

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ریفاینری طلا چیست ؟

ریفاینری طلا (Gold Refinery) یا همان پالایشگاه طلا می باشد ، اکثر معدن کاران طلا در دنیا و ایران  بعد از مرحله استخراج طلا به روشن رو باز ( Open Pit ) از کانسگ ( سنگ طلا دار ) یا پلاسر ( طلای ریز در خاک و شن طلا دار ) که اکثرا به روش سیانوراسیون است (Cyanide )، طلا را به روش لچینگ (Leching) و کربن اکتیو (Activated Carbon) استخراج می کنند  . نیاز به تصویه طلای ناخالص استخراج شده دارند که باید فلزات همراه و ناخالصی های آن جداسازی شود ، ریفاینری این وظیفه را بر عهده دارد ، بنابراین ریفاینری تصویه خانه طلا است و مواد مزاحم و فلزات همراه را جدا سازی نموده و طلا خالص می نماید همان عیار 24  و خلوص طلا را تا 999.9 به افزایش می رساند   .

روش های ریفاینری طلا :

در واقع چند روش مختلف برای تصفیه طلا وجود دارد. بسته به مقدار طلا که با آن کار می کنید و سطح خلوص مطلوب ، دو روش رایج در تصفیه طلا استفاده از حرارت ( ذوب ) درجه حرارت بالا و استفاده از مواد شیمیایی برای تصفیه طلا است.

تصفیه با حرارات ( ذوب نمودن ) یکی از قدیمی ترین روشهای تصفیه فلزات است. حتی در کتاب های مقدس تمام ادیان نیز ذکر شده ، تصفیه توسط آتش روش ترجیحی برای مقادیر بیشتر طلا است. در دوران باستان ، این شکل از تصفیه شامل یک صنعتگر بود که در کنار آتش داغ با طلای مذاب در یک کوره در حال کار بود تا ناخالصی ها یا سوراخ هایی که به بالای فلز مذاب می آمد را از بین ببرد. با رسیدن شعله های آتش بیش از 1000 درجه سانتیگراد ، این کار قطعاً یک کار خطرناک برای تصفیه طلا بود. امروزه این سنت به استثنای چند پیشرفت در زمینه ایمنی و دقت ، تا حد زیادی دست نخورده باقی مانده است.

روش دوم تصفیه طلا شامل استفاده از مواد شیمیایی است. از اسیدهای قوی برای حل ناخالصی های موجود در سنگ طلا استفاده می شود و پس از آن خنثی و شسته می شود و ناخالصی ها را با خود می برد. محصول حاصل یک ماده گل آلود است که تقریباً طلای خالص است (99.999٪ یا 24K). این ماده گل آلود خشک می شود تا زمانی که به صورت باقیمانده پودر در آید و سپس با مشعل یا منبع حرارت دیگر گرم می شود تا پودر طلا به ذوب طلای قابل استفاده تبدیل شود. اسیدهای مورد استفاده برای این فرآیند اسید نیتریک و اسید هیدروکلریک است.

ریفانیری طلا در قالب چکیده : ABSTRACT

ریفاینری طلا (Gold Refinery) موضوع اصلی در این مقاله  و با توجه به  اینکه اکثرا ریفاینری های طلا ( پالایش طلا ) به دلیل نیاز به خرید و تامین کاتد طلا ، کنسانتره طلا و مواد خام اولیه خود مبتنی و وابسته به کارخانه طلا ، شمش طلا ،  معادن طلا ، استخراح طلا و صنایع وابسته می باشد و همانگونه که طلا و معادن طلا نایاب و محدود است ، از سوی در این زمینه ( ریفاینری ) با علم و آگاهی و تحقیق کامل و قطعی میتوان گفت حتی یک مورد مقاله ، پروپوزال و هیچ گونه متن و مستنداتی در هیج کتابخانه و فضای اینترنت هم وجود ندارد از سوی دیگر وجود معادن طلا و کارخانه های طلا  درایران ، نیاز به احداث ریفاینری طلا است ، ضمن ضروت نگارش این پروپوزال لازم است کل صنایع وابسته و همراه این صنعت نادر و ناشناخته نیز تشرح شود و باید اعلام شود اولین و منحصر بفرد ترین پروپوزال در صنعت ریفاینری طلا  تقدیم می شود ، در سالهای اخیر، تعداد معادن طلا و شرکتهای فرآوری مواد معدنی ( فلزات گرانبها ازجمله طلا GOLD ) رو به افزایش و میزان تولید طلا نیز رو به افزایش نهاده است که این امر باعث نیاز به  احداث ریفاینری طلا (Gold Refinery) جهت پلایش طلا و تولید شمش طلا شده است ،معمولا عیار طلای تولیدی در واحدهای استحصال طلا پایین و معمولا به صورت کنسانتره و یا کاتد می باشد.  ریفاینری طلا در جهان و سایر کشورهای تولید کننده طلا، معمولا طلای تولید که به شکل کنسانتره و کاتد طلا می باشد که محصول استخراج و فرآوری شده در معادن به شرکتهای دیگر فروخته می شود در این واحدها، با توجه به عیار مورد درخواست بازار و مشتری، طلا با عیار بالاتر و خالصتر تصفیه و تولید می گردد. از آنجائیکه کار تصفیه طلا نیاز به انجام یک فرآیند هزینه بر و تکنولوژیک و نیاز به دقت بالا برای جلوگیری از ریخت و ریز مواد دارد ، در حوصله شرکتهای معدنی نمی گنجد و عموم شرکتهای معدنی به لحاظ حذف خطاهای در مراحل تصفیه از احداث این واحد خود داری و محصول خود را با عیار پایین تر تولید و به شرکتهای تصفیه ( ریفاینری طلا یا پالایشگاه طلا ) فروخته و این شرکتها نیز طلای عیار پایین را به طلای عیار بالا تبدیل می کنند.

از آنجائیکه در ایران چنین واحد مستقلی وجود ندارد ، طلای تولیدی در بازار توسط غالکارهای سنتی به شمش های با عیار بالاتر تبدیل می شود. لذا این هدف مطرح شد تا با احداث و تاسیس یک واحد تصفیه طلا دارای تکنولوژی روز دنیا و با استفاده ار آخرین روشهای مهندسی روز اقدام به تولید شمش طلا، نقره و جیوه فلزی با هر عیار مورد درخواست مشتری و با کیفیت بالا گردد. در این واحد کنسانتره و یا کاتد حاوی فلزات گرانبها و کنسانتره جیوه در سطح کشورخریداری و با انجام یک سری فرآیندهای شیمیایی و فیزیکی که شرح آن در این مقاله ارایه شده است، که در این ریفاینری نمونه اقدام به تولید سه فلز طلا، نقره و جیوه خواهد شد.

در این مقاله با توجه به پیشینه و منابع موثق شامل اخذ اطلاعات دقیق از کارخانه های تولید کننده شمش طلا ، مالکین معادن طلا در ایران ، فعالان صنعت طلا و ریفاینری به روز در ایران  تحقیقات لازم انجام شده است ، با  در نظر گرفتن  سایر روش های تهیه متن علمی در صتعت طلا  که بر اسا س تحقیق دانشجو در کتابخانه ها و نظریات یا پیش فرضایت مختلف در اینترنت و افراد نظریه پرداز و تحقیقات تئوری می باشد ، این مقاله علمی ضمن منحصر به فرد بودن میتوان مبتنی بر این اطلاعات اقدام به احداث و تاسیس کارخانه ریفاینری طلا و کارخانه فرآوری  طلا نمود و به جرات میتوان گفت این طرح اجرایی و فنی با موضوع بکر خود اولین در ایران است .

و نتیجه می توان گرفت با توجه به نادر بودن این طرح و صنعت و ناشناخته بودن و منحصر به فرد بودن می یایست ضمن اطلاع رسانی وتوسعه و نشر این مقاله در قالب یک کتاب با تیراژ مناسب اقدام به معرفی این صنعت مورد نیاز کشور و جهان پرداخت و همچنین این مقاله  در اختیار کتابخانه ها  دانشگاه ها داخلی و خارجی قرار گیرد .

 تاریخچه طلا و ریفاینری طلا :

 برای قرن ها، طلا به ویژگی های منحصر به فرد، نایابی، زیبایی، و عدم فناپذیری، مورد توجه همیشگی انسانها بوده است. کشورها طلا را به عنوان ذخیره ثروت و وسیله ای برای تبادل معاملاتی پذیرفته اند و افراد برای کسب اطمینان از تغییرات و عدم ثبات پولهای کاغذی، همواره بدنبال خرید و ذخیره طلا بوده اند. در حال حاضر، معاملات طلا بجای شیوه های سنتی استفاده از شمش، سکه و جواهرات، در بازارهای بورس بین المللی صورت می گیرد. قراردادهای سلف خرید و فروش طلا، از ابزارهای معاملاتی با ارزش هستند که تولید کنندگان تجاری و مصرف کنندگان طلا از آنها استفاده می کنند.طلا در طبیعت به صورتهای مختلفی یافت می شود: در ترکیبات نقره و سرب، رگه های کوارتز، طلای بستر رودخانه و یا به همراه سولفیدها، در آب شور مقادیر قابل توجهی طلا یافت می شود اما استحصال آن مقرون به صرفه نیست.تلاشهای اولیه برای کسب طلا از هنگام اولین سفر دریایی کریستلف کلمب صورت گرفت. از سال 1492 تا 1600، کشورهای آمریکایی شمالی و جنوبی و جزایر واقع در کارائیب بیشترین میزان استخراج طلا را داشتند و معاملات تجاری عمدتا توسط این کشورها انجام می شود. در اواسط قرن 17، کلمبیا، پرو، اکوادور، پاناما، و جزایر اطراف آن بیش از 61% از طلای کشف شده جدید را در اختیار گرفتند. در قرن 18، این کشورها 80% طلای جهان را عرضه می کردند. پس از اکتشاف طلا در کالیفرنیا در سال 1848، آمریکای شمالی به عنوان بزرگترین تولید کننده و عرضه کنده طلای جهان شناخته شد.

 از سال 1850 تا 1875 مقدار اکتشاف طلا در جهان از 350 سال گذشته آن، بیشتر شد و در سال 1890، رگه های یافت شده طلا در آلاسکا و یونان مهمترین منابع طلا شناخته شدند و تنها اندک زمانی پس از آن، طلا در آفریقا کشف شد و امروزه، بزرگترین تولید کنندگان طلا : آفریقای جنوبی، ایالات متحده آمریکا، استرالیا، کانادا، چین، اندونزی و روسیه هستند. 

طلا نجیب ترین فلز است و این کلید اسرار ابدی آن است در ید نگارنده و هم کاربردهای فراوان آن در صنعت را میتوان نام برد ، به عنوان مثال ، طلا تنها فلزی است که توسط هوا یا آب توسط اکسیژن یا گوگرد مورد حمله قرار نمی گیرد و دوام آن در هر شرایطی باعث استفاده گسترده آن در سکه و جواهرات در طول اعصار شده است. طلا تنها فلزی است که به طور کلی در حالت فلزی در طبیعت یافت می شود و تنها ترکیبات طلا که در حالت طبیعی وجود دارد ، گونه های تلوراید و استبنیت ، AuTe2 و AuSb2 است • طلا با تمام هالوژن ها واکنش نشان می دهد ، که برای تولید Au2Br6 تحت یک واکنش گرمازا با پودر طلا در دمای اتاق قرار می گیرد ، از اهمیت بیشتری برای متالورژی استخراج ، شیمی مجتمع های طلا در محلول های آبی است و این موضوع بسیار گسترده تر است ، طلا به طور سنتی پذیرفته شده است که مجتمع های طلا در محلول آبی می توانند در یکی از دو حالت اکسیداسیون ، aurous (+ 1) یا auric (+ 3) وجود داشته باشند ، و تمام مجموعه های طلا با علاقه هیدرومتالورژی در این دو گروه قرار گیرند.

 در سالهای اخیر ، ترکیباتی با حالت اکسیداسیون رسمی -1 ، + 2 ، + 4 و + 5 تهیه و شناسایی شده اند (Puddephatt، 1978؛ Schutte، 1985) ، اما این ترکیبات در حال حاضر بیشتر یک کنجکاوی دانشگاهی هستند و در این پیان نامه به آن پرداخته نمیشود . ترمودینامیک پیش بینی می کند که نه کاتیون های aurous و نه auric در محلول آبی پایدار خواهند بود ، بلکه توسط آب به طلای فلزی کاهش می یابند (بخش 15.1.2 را ببینید). به منظور تثبیت این یونها در محلولهای آبی ، لازم است یک لیگاند کمپلکس سازی و یک ماده اکسید کننده مناسب استفاده شود ، زیرا هیچ واکنشی رخ نمی دهد مگر اینکه هر دو در محلول وجود داشته باشند. به عنوان مثال ، طلا نه در اسید نیتریک (یک ماده اکسیدکننده) و نه در اسید کلریدریک (یک لیگاند کمپلکس) حل نمی شود ، اما به راحتی در مخلوطی از این دو ، حل می شود چه جامد باشند ، چه در محلول و چه در حالت گازی ، ترکیبات طلا به طور کووالانسی پیوند می خورند .

مهمترین بخش استحصال طلا و تولید شمش کارخانه استحصال و تولید محصول نهایی شمش طلا با خلوص 999 ( ریفاینری طلا ) است ، که بعد از استخراج طلا و تولید کنسانتره طلا ، نیاز است برای جداسازی عناصر مزاحم و همچنین تولید شمش طلای خالص ، محصولی نهایی بعد از فرآوری در ریفاینری فرایند استحصال انجام  شود ، در این پایان نامه ضمن باز کردن موضوع ازهمه  ابعاد از جمله قبل و بعد از ریفاینری نیز پرداخته میشود  و به عبارتی صفر تا صد این صنعت ( تولید شمش طلا ) استخراج طلا ، فراوری مواد معدنی ، نهایتا تولید شمش طلا و عرضه به بازار نیز کار شده استف با توجه به  سکرت کار کدرن تولید کنندگان طلا و عدم انشتار اطلاعات فنی و علمی در سایتهای  آنان و عدم اجازه ورود به این کارخانه و به زبانی ساده چراغ خاموش کردن این تولید کنندگان در ایران و جهان تهیه پایان نامه حاضر ضمن نداتشن مورد مشابه بلکه با توجه به وجود معادن طلا زیاد در ایران و نیاز شدید به احداث ریفاینری ، ضرورت ایجاد آن کاملا احساس میشود  و همچنین باید گفت که کمتر کسی به این موضوع پرداخته ، و نگارنده یقین دارد این اولین پایان نامه در با موضوع ریفاینری در ایران می باشد .

 

 

                                                                                                                                 

           طلا، 79Au

   
 

خصوصیات طلا

 

 

ظاهر :  Metallic Yellow

جرم اتمی :  (4) 196.966570

استاندارد :  (Ar،

عد اتمی  ( Z )   79

آرایش الکترونی :         [Xe] 4f14 5d10 6s1

فاز STP     جامد  

نقطه ذوب : 1337.33 K ​(1064.18 °C, ​1947.52 °F)

نقطه جوش : 3129 K ​(2856 °C, ​5173 °F)

چگالی  (near r.t.)   19.30 g/cm3

حرارت همجوشی  : ki/mo   12.55

آنتالی تبخیر  : 324 kJ/mol

ظرفیت حرارتی : 25.418 J/(mol·K)

عدد اکسایش :  −3, −2, −1, 0,[۲] +1, +2, +3, +5 an amphoteric اکسید

الکترونگاتیوی  :  مقیاس پائولینگ: 2.54

انرژی یونش  :   1st: 890.1 kJ/mol-   2nd: 1980 kJ/mol

شعاع اتمی : empirical: 144 pm

شعاع کووالانسی  : pm 136±6

شعاع واندروالسی :  166 pm   

کاربرد :  جواهرسازی ، پزشکی،  خوردنی و نوشیدنی  (·  طلا به صورت یک افزودنی با شمارهٔ E175 می‌تواند به خوراکی‌ها افزوده شود.[۲۵])  صنعت ، الکترونیک .

مصرف  :  ۵۰٪ طلای تولیدی در جهان در گوهرسازی، ۴۰٪ در سرمایه‌گذاری و ۱۰٪ در صنعت کاربرد دارد.

   
 

 

طلا یا زر با علامت Au نام یک  فلز گرانبها و در اصل یک عنصر است. طلا فلزی نرم و سنگین و قالب انعطاف است ،  زد رنگ بوده که  هیچگاه در مجاورت هوا و آب زنگ نمی‌زند . از نظر شیمیایی، طلا فلزی واسطه است که در گروه ۱۱ جدول تناوبی جای دارد و یکی از کم واکنش‌ترین عنصرهای جامد در شرایط استاندارد است. پس می‌توان این فلز را به صورت خالص در طبیعت به صورت دانه‌ای یا تکه‌ای در میان سنگ‌ها، کانی‌های بلوری کانسنگ  یا پلاسری یافت . همچنین در میان کانی‌ها به صورت ترکیبی با دیگر عنصرها به ویژه تلوریم دیده شده اما فراوان نیست. نماد شیمیایی این عنصر، Au از نام لاتین آن  aurum به معنی «درخشش سپیده دم» گرفته شده‌است.

ارزش طلا به دلیل کمیابی آن، کاربرد پذیری آسان، تصفیه راحت، مقاومت در مقابل زنگ زدن و خوردگی، رنگ متمایز، واکنش‌ناپذیری با دیگر عناصر است؛ ویژگی‌هایی که در کمتر فلز دیگری دیده می‌شود. همچنین این فلز این قابلیت را دارد که تا حد رشته‌های بسیار کوچکی درآید که این خاصیت در ساخت جواهرات کاربرد بسیار مهمی دارد. طلا از آغاز تاریخ مکتوب بشر همواره فلزی گران‌بها و محبوب بوده‌است که برای ضرب سکه، ساخت جواهرات و کاربردهای هنری استفاده می‌شده‌است. در گذشته سیاست مالی بسیاری از کشورها بر پایه استاندارد طلا استوار بود یعنی پول هر کشوری معادل مقدار مشخصی از طلا بود. استاندارد طلا از آغاز جنگ جهانی اول در بیشتر کشورهای اروپایی و پس از آن به تدریج در کشورهای دیگر کنار گذاشته شد و سیاست پول بی‌پشتوانه جایگزین آن شد.

طلا علاوه بر کاربرد سرمایه‌ای و استفاده در جواهرات کاربردهای گوناگون دیگری از جمله:  دندان‌پزشکی تولید شیشه‌های رنگی و صنایع الکترونیک دارد و با توجه به رسانایی الکتریکی بالا در سیم‌ کشی الکتریکی کاربرد دارد.

بر اساس برآوردها در طول تاریخ بشر تا سال ۲۰۱۲ در مجموع ۱۷۴ هزار تُن طلا استخراج شده‌است معادل ۵٫۶ میلیارد اونس تروا و از نظر حجمی معادل ۹۲۶۱ مترمکعب (مکعبی که با اضلاع ۲۱ متری) که بر اساس برآوردها ۵۰٪ آن به صورت جواهرات، ۴۰٪ به صورت شمش‌ها و سکه‌های سرمایه‌گذاری در ذخایر طلای رسمی بانک‌های مرکزی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سرمایه‌های شخصی و حدود ۱۰٪ در بخش صنعت نگهداری می‌شود.

تولید جهانی طلا در سال ۲۰۱۱ حدود ۲۷۰۰ تن بود که نسبت به ۲۲۶۰ تن سال ۲۰۰۸ افزایش داشته‌ ست. از دهه ۱۸۸۰ تاکنون بخش بزرگی از تولید طلای دنیا در آفریقای جنوبی انجام شده‌است. در حدود نیمی از کل طلایی که تاکنون استخراج شده از آفریقای جنوبی آمده‌است و از سال ۱۹۰۵ تا ۲۰۰۷ به‌ طور پیوسته همیشه این کشور در صدر فهرست تولید طلا قرار داشت. در سال ۱۹۷۰ این کشور ۱۴۸۰ تن طلا معادل ۷۹٪ کل طلا تولید جهانی را به خود اختصاص بود. سهم آفریقای جنوبی در تولید طلا در سال‌های اخیر به شدت کاهش یافته به ‌طوری‌که چین در سال ۲۰۰۷ با ۲۷۶ تن بزرگترین تولیدکننده طلا شد.

هند بزرگترین واردکننده طلا در دهه‌های اخیر بوده‌است که به دلیل تقاضای بالای جواهرات طلا در این کشور است. برآورد می‌شود که ۱۸ هزار تن طلا در خانه‌های هندی‌ها نگهداری می‌شود. هرچند در سال ۲۰۱۳ تقاضای طلا در چین از هند پیشی گرفت. واحد اندازه‌گیری طلا در بازار جهانی اونس تروا معادل ۳۱٫۱ گرم است. قیمت طلا در ژوئیه ۲۰۲۰ معادل ۱۸۰۰ دلار برای هر اونس بوده که معادل حدود ۵۸ هزار دلار برای هر کیلوگرم است.

طلا در برابر بیشتر اسیدها پایدار است اما در تیزاب سلطانی (نیترو-هیدروکلریک اسید) حل می‌شود دلیل برگزیدن نام «تیزاب سلطانی» برای توانایی حل کردن طلا است. افزون بر این طلا در محلول‌های آلکالینی سیانور که در معدن کاری کاربرد دارد، و در جیوه با ساخت آلیاژ ملغمه هم حل می‌شود. نیتریک اسید که توان حل کردن نقره و فلزهای پایه را دارد در برابر طلا ناتوان است. این ویژگی نیتریک اسید در آزمون اسید برای شناسایی و تأیید طلا به کار می‌آید.

طلا معمولاً به صورت آلیاژ همراه با فلزات دیگر استفاده می‌شود. مس رایج‌ترین فلز برای ساخت آلیاژ طلاست و گاهی از فلزات دیگری مثل نقره، نیکل، و پالادیوم هم استفاده می‌شود. درصد طلای موجود در هر مصنوع فلزی به عنوان عیار طلا نامیده می‌شود که معمولاً از واحد ۲۴ یا واحد ۱۰۰۰ بیان می‌شود. مثلاً طلای ۱۸ عیار (۷۵۰) حاوی ۷۵ درصد طلاست و طلای ۹۰۰ شامل ۹۰ درصد طلاست 

 

 

گروه شرکتای لبخند کاغذی(lakagold) کپی رایت کلیه حقوق معنوی و مادی و مدنی این سایت بدون اخذ اجازه کتبی مجاز نیست و پیگرد قانونی دارد )

Please publish modules in offcanvas position.